Bagażnik dachowy BOX - ważne informacje
Bagażnik dachowy BOX - ważne informacje
30.11.2014 | godz. 00.02
Kilka najczęsciej zadawanych pytań :

 

Jaki box dachowy Thule pasuje do mojego auta?
Można zamontować dowolny box dachowy Thule, o ile przestrzegane są lokalne przepisy o ruchu drogowym. Boxy Thule dostępne są w szerokim wyborze wzorów, rozmiarów, kolorów i sprytnych cech użytkowych. Radzimy wybrać model boxu dachowego odpowiedni do Twoich potrzeb transportowych w zakresie wymiarów i ilości ładunku. Na naszej stronie internetowej thule.com można porównać wszystkie boxy dachowe Thule.
 
Jak szybko mogę jechać z boxem dachowym lub bagażnikiem?
Pamiętaj o zalecanej prędkości i innych przepisach ruchu drogowego obowiązujących w danym kraju. Jeśli na pojeździe zamontowano nasze bagażniki i boxy dachowe, nie należy przekraczać prędkości 130 km/h.

Jak należy załadować box dachowy Thule?
Najpierw trzeba załadować ciężkie przedmioty i umieścić je jak najbliżej środka boxu, aby zapewnić równomierny rozkład obciążenia na bagażniku bazowym i dachu auta. Upewnij się, że ładunek nie blokuje zamknięcia pokrywy, bo wówczas mechanizm zamykania nie zadziała właściwie. Nie wolno przekraczać dopuszczalnej całkowitej masy pojazdu brutto. Należy przestrzegać zalecanego przez producenta auta maksymalnego obciążenia dachu. Wszystkie bagaże trzeba zabezpieczyć tak, aby się nie przesuwały. Używaj specjalnych wsporników do nart i taśm mocujących. Zawsze przypinaj narty i deski snowboardowe do wsporników do nart czubkami do tyłu. Latem wsporników do nart można używać jako przegród dzielących box na osobne komory. Zapobiegają przemieszczaniu się przedmiotów, a poza tym są praktyczne, np. sprawdzają się przy oddzielaniu czystych przedmiotów od zabrudzonych. Bagaż, który nie powinien się zamoczyć, należy zaopatrzyć w dodatkową osłonę (np. w plastikowe torby).

Jak bezpiecznie jeździć z zamontowanym boxem dachowym?
Box dachowy to nie tylko mnóstwo dodatkowej przestrzeni. Korzystając z niego, musisz dostosować styl jazdy do nowych warunków wynikających z większej wysokości i wagi Twojego auta. Pojazd będzie też bardziej wrażliwy na wiatr boczny. Sprawdź, czy box dachowy i bagażnik bazowy są prawidłowo przymocowane do auta — jest to szczególnie istotne podczas długich podróży. Jeśli nie ma innych obowiązujących ograniczeń, zalecamy maksymalną prędkość 130 km/h. Przepełniony box powoduje przesunięcie środka ciężkości, a w efekcie zmianę zachowania pojazdu na zakrętach i podczas hamowania. Wysokość pojazdu zwiększa się nawet o 60 cm! Zachowaj ostrożność przy przejeżdżaniu pod niskimi bramami garażowymi lub mostami.

Czy do zamontowania boxu dachowego rzeczywiście potrzebuję bagażnika bazowego?
Żeby zamocować box potrzebujesz bagażnika bazowego. Boxy dachowe Thule pasują do takich typów belek bagażowych jak: Thule SquareBar, Thule AeroBar oraz Thule WingBar. Jeżeli korzystasz z Thule SlideBar lub Thule Professional, konieczne jest użycie adapterów do rowków T. Boxy dachowe Thule standardowo pasują także do wielu innych rodzajów bagażników bazowych. W instrukcji montażu boxu dachowego Thule można sprawdzić wymiary belek bagażnika, na które można zamontować box za pomocą standardowego systemu montażu.

Na jakie szczegóły należy zwrócić uwagę podczas eksploatacji boxu dachowego?
Box dachowy zamontuj równolegle do nawierzchni drogi.
Jeśli producent nie zaznaczył inaczej, odległość pomiędzy poprzecznymi belkami bagażnika powinna być jak największa.
Zdejmij box jeśli zamierzasz umyć auto na myjni automatycznej.
Auto pali więcej z boxem dachowym. Zdejmij go jeśli go nie używasz.
Własnoręczne przerabianie (np. wiercenie dodatkowych otworów) systemu montażu boxu dachowego jest niedozwolone.

Czy mogę używać bagażnika lub boxu dachowego Thule na bezdrożach?
Nasze produkty nie mają atestu do jazdy po bezdrożach. Należy dostosować prędkość jazdy do warunków panujących na drodze i przewożonego ładunku, a ponadto regularnie sprawdzać mocowanie ładunku.

Czy mogę zamocować uchwyt rowerowy lub box dachowy Thule do bagażnika bazowego innego producenta?
Możesz zamontować uchwyt rowerowy/box dachowy, w przypadku gdy bagażnik bazowy innego producenta jest wyposażony w rowek T umożliwiający zastosowanie adaptera do rowka T o szerokości 20 mm.

Jak należy konserwować box dachowy?
Box dachowy trzeba dokładnie czyścić i konserwować, zwłaszcza zimą. W tym celu należy użyć roztworu wody i zwykłego płynu do mycia bez dodatku alkoholu, wybielacza czy jonów amonowych, ponieważ w przeciwnym razie powierzchnia boxu dachowego może ulec zniszczeniu. Nie można używać standardowych aerozoli do czyszczenia kabin samochodowych. Zamki należy smarować za pomocą smaru w aerozolu (nie wolno dopuścić do kontaktu smaru z plastikową powierzchnią boxu dachowego).

Na jakie szczegóły należy zwrócić uwagę podczas eksploatacji boxu dachowego?
Wysokość pojazdu może wzrosnąć nawet o 70 cm (w zależności od używanego bagażnika bazowego). — Należy unikać niskich bram garażowych i innych niskich przejazdów, nisko rosnących gałęzi itp. — Wiatr może powodować hałas. — Korzystając z myjni automatycznej, trzeba najpierw zdjąć box dachowy oraz bagażnik bazowy. — Ze względów oszczędności paliwa można zdjąć box dachowy oraz bagażnik bazowy, gdy nie są one używane. — Box dachowy należy zamontować równolegle do nawierzchni drogi, a nie pod kątem, aby zapobiec powstaniu nadmiernej siły nośnej. — Zgodnie ze specyfikacją pojazdu i jeżeli jego producent nie określił inaczej, odległość między poprzecznymi belkami bagażnika powinna być jak największa, ale wciąż mieścić się w zakresie regulacji systemu montażu. Jakiekolwiek przeróbki (np. wiercenie dodatkowych otworów) systemu montażu boxu dachowego są niedozwolone.

Jak THULE testuje swoje produkty


Informacje zawarte w artykule sa zaleceniami producenta bagażników Firmy THULE.
Pozdrawiam
CampBox

www.bagaznikidachowe24.pl
magazyn Żerdziny, Racibórz