Przyczepki rowerowe - przepisy
Przyczepki rowerowe - przepisy
31.01.2015 | godz. 00.06

Przyczepki rowerowe a obowiązujące przepisy

 

W związku z tym, że  powoli przygotowujemy się do sezonu letniego a w nim wprowadzamy do sprzedaży i wypożyczania przyczepki rowerowe

informujemy że PRZYCZEPKI SĄ LEGALNE!!!!

Sposób ich wyposażenia został sprecyzowany w opublikowanym w dniu 7 września 2012 rozporządzeniu, zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dziennik Ustaw z 7 września 2012 r. Poz. 997). Spora część zmian dotyczy rowerzystów i weszła w życie 8 października 2012 roku oraz 1 stycznia 2013 roku.

Najistotniejsze z obowiązujących przepisów to:

Oświetlenie przyczepki rowerowej

·         Z tyłu co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej oraz co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej.

·         Z przodu, jeśli przyczepa jest szersza od roweru lub wózka rowerowego, jedno światło pozycyjne barwy białej.

·         Przyczepka rowerowa, której konstrukcja uniemożliwia / zasłania sygnalizowanie zamiaru skrętu ręką musi być wyposażone w dodatkowe kierunkowskazy !!! – sytuacja ta dotyczy np. rowerów zabudowanych oraz niektórych poziomek.

Mocowanie przyczepy do roweru

Przyczepa ciągnięta przez rower lub wózek rowerowy powinna być wyposażona w dyszel wyposażony w urządzenie sprzęgowe, uniemożliwiające przewrócenie się przyczepy w przypadku przewrócenia się roweru. Przepis nie dotyczy przyczepy jednokołowej. 

Natomiast w nowym prawie Prawie o Ruchu Drogowym pojawiła się nowa definicja roweru i wprowadzono definicję wózka rowerowego.

Teraz każdy rower o szerokości do 90 cm będzie rowerem. Taka klasyfikacja przysługuje również, nierozpoznanym do tej pory przez polskie prawo, rowerom elektrycznym.

W myśl przepisów określenie: wózek rowerowy nie dotyczy przyczepek dla dzieci, towarowych i dla zwierząt o standardowej szerokości do 90 cm, ciągniętych za rowerem. Wózek rowerowy to rower o szerokości powyżej 90 cm. Taki pojazd nie może poruszać się drogą dla rowerów. Do pojazdów takich należą wszelkie duże riksze np. do przewozu turystów i rowery towarowe o szerokich skrzyniach, czyli pojazdy dużo cięższe i większe niż normalny rower. W tej grupie znajdują się również tak popularne nad morzem wieloosobowe rowery. Minimalny wiek pozwalający na jazdę takim pojazdem wyniesie 17 lat.

Jednocześnie zapewniamy, iż wszystkie sprzedawane i wypożyczane prze nas produkty spełniają kryteria określone w rozporządzeniu!

Oczywiście pamiętajcie zawsze o bezpieczeństwie - dziecko przewożone w przyczepce rowerowej powinno być zapięte w pasy bezpieczeństwa!

Do sprzedaży i wypożyczalni wprowadzamy przyczepki firm NordicCab oraz Croozer.

 Pozdrawiam
CampBox

sklep internetowy www.bagaznikidachowe24.pl

magazyn Żerdziny, Racibórz